NOVINKA - CLAYOVANIE

Čistenie a dekontaminácia laku clayovaním

Medzi časté poškodenia laku patri kontaminácia - teda prilepenie, alebo zapichnutie malých až mikroskopických častíc asfaltu, živice, zvyškov pneumatík, brzdného prachu alebo vzdušnej hrdze do laku.

Priemysel s autokozmetikou sa vyvíja a postupne vynašiel odstraňovač kontaminácie - tzv. "clay". Ide o špeciálnu hmotu, pripomínajúcu plastelínu. Používa sa v kombinácii s lubrikantom, aby pri mechanickom odstraňovaní neprišlo k poškriabaniu laku.

Lubrikant sa nastrieka na lak a clayom sa prechádza vodorovnými alebo zvislými pohybmi. Pri veľkej kontaminácii je potrebné clay často obracať", aby z dôsledku prilepených zvyškov kontaminácie neprišlo k poškriabaniu laku. Po dekontaminácii odporúčame vozidlo znova umyť a následne zakonzervovať voskom!Stretávame sa s tým, že aj úplne nové vozidlo, prichádzajúce k dealerovi na showroom môže byt kontaminované. Deje sa to pri transporte auta z fabriky na kamióne, vlaku alebo ak vozidlo jazdí dlhodobo bez vosku. Dlhodobým neriešením doslova zapichnutej kontaminácie vlaku môžu vzniknúť malé lokálne korózie, viditeľné predovšetkým na bielom a svetlom laku. Je možné ich vidieť na spodnej časti predných dverí, kam sa zapichnú od kolies. Frekventovanou častou je aj zadná časť vozidla na kufri v okolí EČV vozidla. Dakontamináciou laku zvyšujeme kvalitu laku a prvý dojem. Ide o odborný úkon.